Jdi na obsah Jdi na menu
 


HLÍVA ČEPIČKATÁ

Hlíva čepičkatá nazývaná též Hlíva závojová (Pleurotus calyptratus (Lindblad) Sacc., 1887) je vzácná jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých rostoucí na mrtvém dřevě osik.

 

Hlavní období růstu: IV. - X.

Klobouk/Plodnice:

Klobouk je 30-100 mm široký, téměř bez třeně, bokem přirostlý na substrát, půlkruhovitý, oblý nebo až lasturovitý. Povrch má hladký, jemně hedvábný, na dotyk je velmi příjemný, za vlhkého počasí dost slizký, za sucha lesklý, od okraje až do středu jemně vrásčitý; najprve je bledě sivohnědý až sivý, později (hlavně za sucha) krémověbělavý. Na okraji klobouku (který je v mládí víc, v dospelosti méně podvinutý) zůstávají hnědavé zaschnuté útržky jemného blanitého vela, které je v mládí bílé, průsvitné až téměř průhledné, a když není ješte porušené, téměř zakrývá lupeny.

Lupeny

Lupeny jsou 4-6 mm široké, středně husté, dosti tenké, na okraji rovné; za čerstva jsou krémověbělavé a přímé, za sucha žlutavé až žluté (na ploše i na okraji) a značne zvlněné.

Třeň:

Třeň je boční, celkem zakrnělý.

Dužina:

Dužina je dost hrubá, při zakrnělém třeni až 12 mm, ve středu klobouku 5 mm a při okraji 1-2 mm, čistě bílá, na vzduchu barvu nemění; má pružnou konzistenci, za čerstva příjemně voní, za sucha se vůně ztrácí, chuť má nasládlou.